(ФОТО) Македонскиот министер реши да спортува – се качи на велосипед и возеше во околијата на родниот град

  • By admin
  • јуни 11, 2022
  • 0
  • 266 Views

За политичарите како кај нас така и ширум светот е познато дека се возат во луксузни автомобили и секогаш во јавноста се средени во одела.

Ретко кога можеме да видиме некој наш политичар во кежуал издание, а уште поретко како спортува во јавност, помеѓу граѓаните.

Важи за еден од најистакнатите министри во актуелната влада на Македонија предводена од СДСМ – тоа е Љупчо Николовски првиот човек на Министерстово за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Како што е веќе познато Николовски се најде во новата Влада на премиерот Димитар Ковачевски и продолжи онаму каде што застан.

Николовски дипломирал на правниот факултет „Јустинијан Први“ во 2007, а во периодот 2007–2008 работел како адвокатски приправник.

Во февруари 2014 бил назначен за шеф на кабинет на претседателот на СДСМ Зоран Заев, а од ноември 2015 до мај 2016 бил дополнителен заменик-министер за земјоделство во техничката влада на Емил Димитриев.

Љупчо често знае да помине природ во пририода, како поради работните обврски така и со својата сопруга знаа да прошета во природа.

Николовски често поминува време во својот роден град Крива Паланка, а така беше и овојпат кога реши присуството да го искористи и за еден вид спорт.

Градоначалникот на Крива Паланка, Сашко Митовски на својот профил сподели фографија на која се гледа како со Љупчо Николовски и двајца пријателив возат велосипеди.

Утрово заедно со министерот Љупчо Николовски и со граѓаните од село Луке го најавуваме започнувањето на уште еден значаен и капитален проект за граѓаните на Крива Паланка.

Целосна рехабилитација на патниот правец од Спасена до село Луке во должина од 4,4 километри.Зборот е збор.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *