(ФОТО) Маја, сопругата на Ѓорге Иванов е вистинска убавица – заблеска во цветен дезен покрај најблиските

  • By klaster3
  • јули 31, 2022
  • 0
  • 135 Views

Како што е познато Маја Иванова родена Тоневска е сопруга на четвртиот македонски претседател Ѓорге Иванов и поранешна Прва дама на Македонија.

Иванова е родена во Скопје во 1964 година Првата Дама на Република Македонија, госпоѓа Маја Иванова, е дипломиран правник и е вработена во Агенцијата за цивилна воздушна пловидба на Македонија, каде што работи како советник.

Деновите кога била ученик во Основното училиште „Кочо Рацин“, а подоцна и нејзините гимназиски денови, биле исполнети со креативност и творење, пред сè со пишување поезија.

Љубовта кон својот роден град и неговата уникатна енергија ја насочува во збирката поезија посветена на Скопје, за која ја добива престижната награда „13 Ноември”.

Својата работна кариера Маја Иванова ја почнува во компанијата „Интеримпекс“, а потоа го прифаќа предизвикот да работи како претставник на швајцарската фармацевтска компанија „Хофман ла Рош“.

Кариерата ја продолжува во претставништвото на авиокомпанијата „Олимпик Ервејс“, а од 2001 година е вработена во Агенцијата за цивилно воздухопловство.

Нејзината континуирана ангажираност во Црвениот крст на Република Македонија несомнено придонесе кон подготвеноста на г-ѓа Маја Иванова при преземањето на обврските како сопруга на Претседателот на Република Македонија.

Слободните часови во семејството Иванови се исполнети со музика. Г-ѓата Маја Иванова, свесна за позитивните влијанија на музиката во животот на секој човек, честопати го исполнува семејниот простор со звуците на инструментите кои ги владее — пијано и хармоника.

Таа љубов кон музиката што ја дели со својот сопруг, ја пренесе и на синот Иван, кој денес покрај посветеноста на политичките студии, свири гитара и е активен млад музичар.

Освен тоа, од неодамна таа се оствари во улога на баба откако Иван се ожени и доби син со што донесе радост во фамилијата.

Г-ѓата Маја Иванова каде и да се наоѓа остава посебен впечаток на околината. Така и овојпат, за време на посетата на Ана Дукоска, охриѓанка која живее во САД и е координаторка на глобалното непартиско движење „Ние сме Македонија“ направија заедничка фотографија.

Имено, семејството Иванови ја прими Дукоска кај нив каде што разговарале за многу прашања поврзани со Македонија, а г-ѓата Маја како што и доликува повторно носеше едноставна но отмена комбинација со цветни дезени.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *