Милица и Живко од идеја до успеше бизнис: Некогаш тука живееја нашите предци а сега од тука заработуваме

  • By klaster2
  • октомври 23, 2022
  • 0
  • 286 Views

Некогаш овде живееле бабата и дедото на Милица, подоцна живеела и таа со семејството, а денес во приземјето од куќата изградена во 60-тите години во Аранѓеловац престојуваат туристи од многу држави.

Во јуни 2022 година, брачната двојка Ѓорѓевиќ, Милица (32) и Живко (38) беа домаќини на првите посетители и почнаа да се занимаваат со туризам во Аранѓеловац.

Ја реновирале куќата и токму во времето кога Милица била бремена решиле да почнат со дополнителна работа.Интересно е што сместувањето беше отворено за јавноста неколку дена откако малата Лана пристигнала на светот.

„Во 1960-тите, баба ми Љубица и дедо Драгослав се преселиле од Вукасовац (село на десет километри од Аранѓеловац) и почнале да градат куќа во оваа околија.

Најголем дел од тоа го правеле сами, со 20-те прсти, како и со помош на своите пријатели – занаетчии од село и од градот, вели Живко пред објективот на ,,Приказни за душа”

Приземјето на оваа градба е изработено од буков гранит а дебелината на ѕидот од 50 см е одлична изолација, па во лето е за неколку степени поладно отколку во другите делови.

„Иако сме обврзани да имаме клими, според категоризацијата, тие навистина не ни се потребни бидејќи каменот природно ги лади собите“, вели Милица, која оваа куќа ја наследила на 18 години.

„Кога моите баба и дедо заминаа на другиот свет, приземјето остана празно, поради што често размислував колку би било убаво да го поправам и да го изнајмувам.

„Татко ми ја остави во аманет оваа куќа, па знаев дека еден ден ќе направам нешто овде. Во меѓувреме студирав и живеев во Белград, потоа работев во главниот град, додека не решив да се вратам во Аранѓеловац. Колку е убаво, мирно и идеално за викенд одмор, додава Милица.

Откако дознала дека е бремена, разговарала со сопругот дека треба да направат нешто свое, што ќе им биде корисно, а подоцна да им остане на нивните деца.

„Беше логично да се вратиме на она што го имавме. Во февруари 2022 година почнавме да реновираме; исфрливме се, останаа само ѕидовите. Почнавме по ред: малтер, струја, вода, се од нула „Успеавме да завршиме пред да се роди Лана, а на крајот на јуни на страницата за резервации објавивме дека го издаваме овој простор“, се сеќава Милица.

„Уште пред да го запознам Живко имав идеја за реновирање на куќата, но тој беше иницијатор на оваа приказна. Иако мислев дека не е добро време да го започнам сето ова за време на бременоста, тој сметаше дека тоа е вистинскиот момент. Навистина работи напорно на се, одлично се надополнуваме“.

Домаќините секој турист го пречекуваат со кафе, млад кромид и сок од јаболко или цреша. Мајката на Милица, Јадранка, живее горе, па мора да подготви пита за добредојде или кифлички за гостите.

„Секогаш сме тука кога доаѓаат туристи, им ги даваме клучевите, шиф рата за интернет, им покажуваме што им треба во кујната и во собите и накратко ги запознаваме со знаменитостите на околината. Интересно е што летово општина Аранѓеловац за сите гости обезбеди бесплатни билети за градскиот базен во Гараши.

Во ова сместување може да се сместат пет лица. Има две спални соби (едната со брачен кревет, другата со два посебни кревети), дневна со еден кревет и трпезарија, кујна и бања.

Куќата на Митровиќ има паркинг, скара на отворено, игралиште и она што гостите најмногу го сакаат – двор. Додека Живојин е фокусиран на купување и дизајнирање на се што е потребно врз основа на коментарите и предлозите на гостите, Милица води сметки на Инстаграм и се занимава со резервации.

„Најголем дел од луѓето што доаѓаат кај нас се од урбани средини, главно семејства со деца. Ни кажаа дека овде најмногу им се допаѓа што сме во мирна област, дека има многу зеленило и малку сообраќај и дека е посвежо од долу во градот.

Чувството дека нешто корисно се прави за семејството, но и за градот под Букуља, од каде што и двајцата потекнуваат, особено во дедовата земја, според Милица, е навистина бесценето. Кога оваа куќа е полна со туристи, нејзиното срце е секогаш полно.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *