Катерина за животот во Шведска: Останав со подотворена уста кога ги видов навиките овде

  • By klaster2
  • ноември 14, 2022
  • 0
  • 147 Views

Катарина Бачурин на своите социјални мрежи објави дека отпатувала во Шведска. Како што изјавила, отишла да го посети своето момче кое е таму на студент.

Како што вели таа била изненадена од некои нивни животни навики. Таа сними и видео за тоа и го сподели на социјалните мрежи кое набрзина стана популарно.

Прво, таа спомна дека во Шведска никаде не се плаќа во готово, туку секаде се плаќа со картички, што не е случај во земјите на Балканот.

Таа изјавува и дека во продавниците имате уреди со кои можете сами да скенирате баркодови. Конечната сметка се појавува на уредот.

А на излезот од продавницата, само ја провлекувате картичката и плаќате. Згора на се, интересно е што никој не ви го проверува кошот и се се прави на доверба и дисциплина.

Исто така, во Шведска не можете да купите алкохол во нормални продавници (алкохол можете да најдете само до 3 проценти алкохол), но можете да го најдете само во специјални продавници.

Следно што спомна дека и пречело е тоа што во нивните кафулиња и барови нема келнери кои доаѓаат на маса да те послужат, туку за секоја пијачка треба да станеш и сам да ја нарачаш.

„Во Шведска навистина ми недостига нашето редовно кафе со млеко од кафулињата, бидејќи тие го немаат тоа, имаат лате, што всушност е три капки еспресо и една шолја млеко“, објаснува Катарина.

Според неа, најслично на нашето кафе е макијатото, но не секогаш го имаат во понуда. Исто така, немаат посебни машки и женски тоалети – сите се заеднички.

Исто така, оваа млада Хрватка не можела да се навикне вратата да се отвора без да ја допре рачката, туку со сензорот.

Нивните пешаци ја минуваат улицата каде сакаат, а луѓето не пуштаат музика и не лудуваат како нашите балкански возачи“, вели Катарина. Исто така, автобусите и трамваите се точни до минута и имаат одредени места за постарите луѓе.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *