Ема е пример за младите: Го штедела секој денар а сега на 16 години си отвори бизнис

  • By klaster2
  • ноември 15, 2022
  • 0
  • 76 Views

Таа уште од мала е вљубена во коњите, а сега несебично решила љубовта кон овие благородни животни да ја пренесе на другите. Ема Божаниќ од Горњи Милановац има само 16 години и веќе започна свој „бизнис“.

На семејниот имот основала јавачки клуб, каде сите ќе ги запознае со нејзините убавини – коњите Зеко, Цига, Вихора и Зеба.

Во оградениот прстен започнува мала школа за јавање, а за возење надвор од патот има шумски патеки и засенчени области во срцето на шума.

– И децата и возрасните доаѓаат да се возат, најчесто за време на викендите. Започнуваме во кругот со основното ниво, додека тие се навикнуваат на коњот,

A кога ќе го совладаат кант ерот и ќе научат да го контролираат коњот, преминуваме на јавање на терен. Првото нешто што им го кажувам на почетниците е да се опуштат,

Бидејќи коњите ги чувствуваат сите наши расположенија и зависи од тоа како ќе ја прифатат личноста. Не рвозата и лошото расположение влијаат и на коњите, затоа треба да бидете смирени и коњот потоа ќе ги следи командите, изјави Ема Божаниќ за ,,Рина”

Не е секогаш лесно да се организира работен ден со обврски на училиште и околу коњите. Но, љубовта кон јавачкиот спорт и сето тоа со себе е посилна.

16-годишната љубителка на коњи признава дека често размислува за своите миленици за време на часовите. И дека го штедела секој денар за да си го оствари сонот.

– Бани е темпераментен и секогаш подготвен за галоп, додека Цига е малку мрзелив, тој е за оние кои сакаат побавно возење и тивки прошетки во природа. Тие, како и ние, имаат своја природа – додава Ема.

Целото слободно време им го посветува, а секој ден оди на фарма за да ги нахрани и изнесе надвор. Неодамна Сара Драгојловиќ и Маша Марјановиќ се приклучија на школата за јавање и помагаат со коњите кога имаат слободно време.

– Уште од најмали години ја имав љубота кон коњите, штедев на секаков начин и успеав на мои 16 години да отворан јавачки клуб, додава Ема.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *