Македонската Швајцарија е прекарот за еден од најубавите и најчисти наши градови а тоаа е Берово. Општина која по првиот кург избори доби градоначалник. Станува збор за...

Нина Ангеловска како што е познато беше македонска политичарка и поранешна министерка за финансии. Таа е соосновач и била на чело на првата платформа за зделки и...

Како опозиција ги поддржуваме сите иницијативи за пад на Владата на Заев, но досега не сме учествувале во преговори за евентуално ново парламетарно мнозинство, кое би се...

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Драган Павловиќ Латас и Зоран Иванов. „Очекувам дека ако ВМРО-ДПМНЕ освои 25 општини, следната година може да очекуваме вонредни парламентарни избори“ изјави...

На 17 октомври ќе се одржат седмите локални избори од независноста на Македонија. Првите се одржани во 1996 година, а последните во 2017 година. Мандатот на градоначалниците...

Актерот Лазар Бараков, беше најпрепознатлив по улогите во Македонските народни приказни и секако еден од најомилените ликови. Лазар Бараков кој е роден во Мокрино, Струмичко и долги...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервјуто на Сител ја повика опозициската Левица на Димитар Апасиев да соработуваат на претстојните локални избори. Денес лидерот на Левица, Димитар...