• By admin
  • март 31, 2021
  • 0
  • 1121 Views

Македонската фудбалска репрезентација запишатри големи бода против силната Германија со резултат од 2: 1 во Дуизбург.

Дури и најголемите фанови на Македонија не веруваа дека нашите репрезентативци може да се надеваат на толку голема победа над големата Германија.

Македонија ја совлада Германија со 2-1 во Дуизбург во 3. коло од групата Ј од квалификациите за Светското првенство.

Нашите Македонци одлично се справија со огромниот фаворит, а поведоа во втората минута од првото полувреме, кога искусниот Горан Пандев ја заврши убавата акција со гол.

Долго време гостите комбинираа околу шеснаесетникот на домашниот тим, Барди испрати нешто помеѓу удар и центаршут кон горниот дел од шеснаесетникот, а тука беше и Пандев потполно сам кој само ја претвори топката во гол за 0: 1.

Германија израмни во 63.минута со голот на Илкај Гундоган од пенал што го фаулираше Алиоски. Домаќините стискаа и се обидоа, но не создадоа премногу шанси. Македонците бранеа добро и дојдоа до победа во 85-та минута.

Адеми доби одлично додавање во казнениот простор и уште подобро ја испрати топката кон горниот дел од шеснаесетникот на Елиф Елмас, кој рутински погоди за 1: 2. Одиграни се дури седум минути за судиска компензација, но Германија не успеа да постигне гол.

Ова се големи, бодови во квалификациите за СП 2022 за Македонија, против првиот светски шампион пртив кого нашите репрезентативци извојувале победа .

По три одиграни кола лидер на табелата е Ерменија со максимални девет бода, а Македонија и Германија имаат три помалку.

Честитки за успехот на нашите момци пристигаат од сите страни на светот буквално. Особено се радува целиот балкан и поранешните југословенски република.

Меѓу они кои на социјалните мрежи ја прослави победат и упати честитки беше и познатиот македонски шоумен, Игор Џамбазов.

Во неговата објава на Инстаграм во коментар се гласи и еден од најпознатите балкански пејачи Жељко Самарџиќ кој напиша: Браво со македонското знаме и аплаузи.