Чичко Слаѓан по грешка пред четири месеци прими две различни вакцини, а откри како денес се носи со тоа

  • By klaster1
  • јуни 8, 2021
  • 0
  • 9698 Прегледи

Слаѓан Антиќ Гера од Врање, кој стана познат на пошироката балканска јавност во февруари, откако прими две различни вакцини против ковид, се врати во нормалниот живот.

За Антиќ, мерките за олеснување на вирусот значат враќање на музиката и свирките. Сè помалку размислува за различните вакцини што ги примил.

Според најавите, и сегашната состојба и тоа што може да се прави свадби е добар знак за него и можност да се врати на тоа што најмногу го сака.

Беше многу тешко во времето на вирусот, не работев долго време и да не беа децата, не знам како ќе опстанев – додава Антиќ.

Тој вели дека сега се чувствува добро, иако имал здравствени проблеми по повторната вакцинација, и не се чуствувал баш најдобро.

– Првите десет дена не бев добро, се чувствував многу лошо, пецкање, имав вртоглавица, несвестица, студени раце. Потоа, интересот на медиумите, тие се јавуваа нон-стоп, дојдоа, снимаа, се интересираа, го следеа мојот живот – истакна Антиќ.

Сето тоа поминува полека и се враќаме во нормалниот живот, што е најважно. Беше шега дека ќе можам да патувам и на исток и на запад, заради различни вакцини, но засега не знам кога ќе ја минам границата, вели чичко Гера.

Претходно свиревме во странство, па се надевам дека повторно ќе биде така и ќе можеме да се забавувавме и секако спечалиме, додава Антиќ.

Да потсетиме, Антиќ ја прими вакцината Пфајзер на 28 јануари, а на 18 февруари ја прими и втората доза, но од кинескиот производител Синофарм. Тоа беше прв ваков случај во Србија и пошироко, а јавноста внимателно го следеше неговиот случај.

Популарниот Гера вели дека порано бил познат како музичар, но дека неочекувано станал медицински феномен, што на моменти може да биде многу заморно.