(ФОТО) Пред и потоа: Видлива разлика помеѓу старата и новата Атиџе

  • By admin
  • јуни 28, 2021
  • 0
  • 13702 Прегледи

За Атиџе нема кој не слушнал во нашата држава, но и пошироко. Таа по сите оние светски филмски фестивали и холивудски гламур, нашата амбасадорка во светот, нашата меденка се врати дома, на својот секојдневен живот, на убавите мали, а за неа големи нешта.

Атиџе во меѓувреме доби новата куќа во Дурфулија, која ѝ ја подарија нејзините пријатели од филмот, но вели дека едвај чека да дојде пролетта, па повторно да оди во својата стара куќа во Бекирлија за да биде со своите пчели и природата, за кои вели дека се нејзиниот живот.

Главниот лик од документарецот „Медена земја“ Атиџе Муратова и понатаму знае да биде интерес во јавноста, пред се поради нејзината скромност и непосреднос, но и поради тоа што има харизма со која шири позитива.

Атиџе Муратова од апсолутно непознат лик стана планетарно славна преку улогата наглавниот лик од „Медена земја“. Скромна, едноставна, стигна дури и до Холивуд, а по низата ангажмани и обврски, потоа повторно се сврте на секојдневниот живот во селото Бекирлија.

Документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котевска, преку несекојдневната животна приказна на Атиџе ја пренесува пораката на жената која живее во симбиоза со природата.

Како што раскажа Атиџе во една прилика, екипата од „Медена земја“ пред повеќе од три години, ја пронашла во селото Бекирлија, во кое има само неколку жители. Атиџе тогаш живеела со нејзината мајка и уште едно семејство, кои биле нивни соседи.

Добро познато е дека Сузана Турунџиева, познатата македонска поп-пејачка, писателка и телевизиска водителка важи за голема пријателка на Атиџе Муратовска, главниот лик од Медена земја.

За разлика од многумина кои ја искористија петминутната слава за да бидат во друштво со Атиџе, Сузе и остана верна пријателка па тие две речиси секој викенд се дружат.

Денес Сузе повторно објави фотки од Атиџе, овојпат во салон за убавина и од истите може да се забележи дека таа изгледа ептен подмладено, како девојче.

Турунџиева притоа објави и за која причина вака се подготвила.

Подготовките за снимање на нашиот прв видео спот за песната “Од Бекирлија до Битола” течеа со песна.Огромно БРАВO за вештите раце на Еми и Тео од најдоброто фризерско студио Соник.

Вчера Сузе направи интересен колаж со фотографии од Атиџе и ги објави на својот профил на фејсбук и притоа напиаш:

Наскоро…Старата и новата Атиџе во нашиот прв спот за песната “Од Беќирлија до Битола.