(ФОТО) Најпознатите наши водители синоќа се качија на исти авион и ја дувнаа од Македонија

  • By admin
  • април 26, 2021
  • 0
  • 7934 Прегледи

Добро познато е дека изминатата година и тоа како бевме ограничени со патување надвор од границите на нашата држава поради актуелната состојба со вирусот.

Поголем дел од границите беа затворени, а бројни летови беа откажани и прекинати поради ограничувањата.

Кога станува збор за патувања, што се вели тие беа секојдневние пред се за познатите личност како во регионот и светот, така и кај нас.

Фото: ТАВ Скопје фејсбук

Некои држави се решија и најавија олабавување на мерките и ограничувањата, но дел од нив воведуваат нови.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска воведе целосно затворање на земјата до 17 мај, за да се стави под контрола зголемениот број на случаи од коронавирусот и почи нати лица.

Ердоган по состанокот со својот кабинет појасни дека за секое меѓуградско патување ќе биде потребно одобрение од власитите и дека сите школи ќе ја прекинат наставата со физичко присуство.

Според неговите изјави од карантинот ќе бидат иземени само производниот и прехрамбениот сектор. Дневниот број на новозаразени лица со коронавирусот би требало да се намали под 5.000 до крајот на исламскиот месец на постот Рамазан.

Во текот на вчерашниот ден, во попладневните часови и вечерта низа познати водители од Македонија преку социјалните мрежи информираа дека конечно ќе патуват.

Станува збор за водителките од утринската програма на Канал 5, Јелена Спенџарска и Милена Антовска, потоа нивниот доскорашен колега Ване Марковски од МТВ како и екс водителот, а сега јутјубер Стефан Лазаров.

Нив друштво и прави и најпознатиот и најдобар стилист Александар Билјановски – Дадар. Тука е и Лила Филиповска како и нејзиниот асистен и презентер на временска прогноза Спасе.

Сите тие преку социјалните мрежи, фејсбук и инстаграм објавија каде патуваат и можеше да се забележи дека се видно среќни.

Имено сите тие заедно синоќа се качијан а исти авион и одлетаа во Турција, поточно Анталија каде ќе минат една седмица.