(ФОТО) Митко Јанчев славеше со семејството – ги покажа своите наследници

  • By admin
  • октомври 20, 2021
  • 0
  • 5588 Views

Митко Јанчев, првиот човек на Кавадарци доби уште еден мандат за градоначалник откако на убедлив начин и со најголема разлика во нашата држава победи во првиот круг.

Како што е познато, Јанче знае често да го привлече вниманието на јавноста, особено на граѓаните на Кавадарци, кои велат дека се задоволни од неговото работење.

Јанчев е е дипломиран инженер-геолог на Универзитетот „Гоце Делчев” Штип, а магистерските студии на истиот ги завршува на отсекот на техничките науки, петрологија, минералогија и геохемија.

Тој е еден од најуспешните приватни стопанственици кај нас, сопственик на фабриката за производство на вода, „Кожуфчанка“ од Кавадарци.

Јанчев е познат по својата хуманост и борба за општествена одговорност, а тоа го потврдуваат големиот број на активности и донации во сите сфери на општеството. Поддржувач е на голем број спортски настани и спортски клубови, како во Кавадарци, така и низ целата држава.

Дава поддршка и на многу културни и уметнички настани, помагајќи на најразличен начин. Преку различни донации придонесува и во развојот на медицината во нашата држава

Јанчев важи за модерен човек и политичар, кој знае како да го заштити своето семејство од јавноста и ретко кога споделува моменти за својот приватен живот.

Пред извесен перио на својот профил по повод овој настан на кој лично присуствуваше се огласи и градоначалникот на Кавадарци кој е канидат и за нов мандат, Митко Јанчев

-Денес се освети комплетно реконструираниот храм св.Димитрија, чија реконструкција траеше 5 години. Градоначалникот Митко Јанчев имаше чест да го зап али првото кандило.

Неговата сестра г-ѓа Јанинка Чупаркоска како управител на Кожувчанка, како еден од најголемите донатори, доби орден од МПЦ.

Митко Јанчев важи за фамилијарен човек и горд татко на три деца Никола, Стојанче и Мила.

Само неколку дена по изборите во семејството на Јанчев имаше уште една причина за радост и прослава. А тоа е роденденот на едно од своите деца за кој што на фејсбук сподели фотка и напиша:

Градоначалникот Митко Јанчев денес, заедно со семејството, го прославуваат роденденот на неговиот син Стојанче кој полни 7 години.Среќен роденден Стојанче, имај безгрижно детство.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *