(ФОТО) Една мисла пуста води, Австралија ќе се оди – македонските музичари се одјавија од скопскиот Аеродром

  • By admin
  • октомври 4, 2022
  • 0
  • 283 Views

Едноставно не ги држи место. Само пред неколку дена беа на Сицилија, во меѓувреме се вратија во Македонија но не за долго.

Веќе добро познато е дека Анета Мицевска со нејзиниот сопруг Џими Молика важат за едни од најбараните и најзафатени наши музичари.

Сопружниците важат за мошне ангажирани изведувачи на нашата сцена, но и во дијаспората. Но освен професионално, тие се почесто патуваат и приватно во последно време.

За нив е познато каде и да се појава секогаш привлекуваа внимание во јавноста, а забавата со Анета и Молика секогаш е загарантирана.

За нив не е потребни премногу да се трошат зборови. Ако кажеме дека се едни од најбараните и најплатени фолкери кај нас нема да погрешиме.

За успешна музичка кариера потребен е глас, но и стас! Дека овие две компоненти одат рака под рака потврдува и Aнета Мицевска од составот „Молика“, која смета дека убавината без вокалот, но и обратно за на сцена не е доволна и вели дека она што е пријатно за уво, мора да биде и убаво за око.

Една од најпознатите македонски пејачки која воедно го поседува најмоќниот женски вокал во земјава, Анета Мицевска со публиката се дружи од нејзина 14 годишна возраст.

Анета Мицевска или попозната во јавноста како Анета Молика секогаш наидува на одобрение кај публиката. За Анета слободно може да се каже дека е најдобриот глас на фолк естрадата, впрочем тоа го кажува и самата публика.

Анета и Молика без соменение се едни од нашите најпознати музички бендови кои со години се најбарани и со совите хи тови ги полнат арените. Овој пат таа на социјалните мрежи се огласи и ги најави нивните следни планови

Но не само тоа, тие се и прв избор при бирање за музика за свадбени веселби и други семејни веселби од најразличен тип.

Како што е познато тие веќе претходно најавија турнеја долга шест месеци во Австралија, Америка и Канада, па јасно е дека ќе има долари. Тие неодамна ја објавија првичната програма во која се велеше:

,, Почитувани ФБ пријатели ве известувам со огромна радост и задоволство дека по пауза од 3-4 години повторно ке имаме турнеи во Австралија,Америка и Канада

Нашите настапи се -Перт 08 Октомври 2022 -Мелбоурн 14-15 Октомври 2022 -Мелбоурн 21-22 Октомври 2022 -Сиднеј Бансконт 28 Октобер 2022

– Волгонг 29 октомври 2022, Квуенбејан 04 Ноевмри 2022, Сиднеј 05 Ноември 2022, Њу Кестл 11 Ноември 2022, Голд Кост 19 ноември 2022.

– Дочек на Нова Година, Њу Џерси 31 декември 2022, Њу Џерси 07 Јануари 2023, Њу Џерси 13 Јануари 2023( Стара Нова Година)

– Деторит 21 Јануари 2023, Краун Поинт 28 Јануари 2023, потоа Канадска Тура, 28 Јануари 2023, Торонто, Хамилтон 11 Фебруари 2023, Торонто 2023, Сент Катерин 18 Фебруари 2023.

Потоа Анета Молика преку својот профил на фејсбук објави подетален распоред и локации за настапите во Австралија кој е збогатен за уште по некој настап од првичното објавено.

Почитувани ФБ пријатели инф за нашите настапи договорени за Австралија по пауза од 3 години.

08.окт.2022 Перт, 14.окт.2022 Ферраро Рецептион Цампбеллфиелд-Мелбоурне, 15.окт.2022Мацедониан коммунити Центре -Геелонг, 21.окт Ферраро Рецептион Цампбеллфиелд-Мелбоурне

22.окт 2022 Пиер 35 Бар&Грилл,Порт Мелбоурне, 28.окт.2022 Гресхоунд Социал клуб Јагона-Сиднеи, 29.окт.2022 Дапто Риббонњоод Цетре -Воллонгонг

04.ноем.2022 Македонска црква Куеенбеиан, 05.ноем.2022 Спортски центар Илинден-Сиднеи, 11.ноем.2022 Македонска црква Њу Кастел, 20.ноем.2022.Македонска црква Голд Коаст.

Во Организација на Јане Сандански од Мелбурн Анета и Молика

Денес дојде и тој ден кога ги спакуваа куферите и се одјавија од скопскиот аеродром со порака: -Една мисла пуста води, Австралија ќе се оди

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *