ФОТО: Досега необјавена фотографија на Тоше Проески која буди многу чувства

  • By klaster2
  • јануари 18, 2022
  • 0
  • 228 Views

Несомнено Тоше Проески е еден од најголмите музички икони, легенда, амбасадор и хуманист кој излегол од Македонија и ја презентирал во светски рамки.

Човек чиј песни се уште се доста слушани не само во Македонија туку на Балканот и пошироко, неговиот ангелски и специфичен глас продре на секаде.

Да потсетиме, Тоше е роден 1981 година во Крушево имаше не многу долга кариера но творештвото што го остави неможат да го достигнат некој што би твореле и 100 години.

Успесите постепено се нижеа. Албуми, популарност и учество во евровизиски песни, соработка со многу имиња од светот на музиката. За жал, сè престана прерано во 2007 година.

На 49-тото издание на Изборот за песна на Евровизија, Македонија ја претставувала нејзината најголема музичка ѕвезда Тоше Проески. Тоше се претставил со песната Life, која всушност била преработена верзија на оригинално избраната Ангел си ти.

Оваа песна била избрана на 14 февруари 2004 година, во конкуренција со уште седум други песни од еминентни музички имиња, напишани специјално за Тоше.

На Изборот за песна на Евровизија, Тоше со својата моќна и енергична изведба како и со придружните вокали кои направиле артистично шоу на сцената,

Тој успеа да се пласира од полуфиналната на финалната вечер. На финалната вечер, со освоени 47 бода се пласирал на 14-тото место.

На 23 јуни 2006 година се случил вториот голем солистички концерт на Тоше, на Градскиот стадион. Спектакуларниот концерт започнал со привлечна танчерска група од Белград и во ритамот на придружниот состав на Тоше, Blue Funky Individuals.

Легендарната Јужна трибина беше преполна, како и тревникот пред бината, што уште повеќе го мотивирал Тоше да го даде својот максимум.

Се ределе хито вите од албумот По тебе: Ра ни на усните, Гро мови на душа, Кој ли ти гри зе образи, Полско цвеќе…, како и песните од претходните изданија:

Во коси да ти спијам, Лејди, Излажи ме, Сонце во твоите руси коси, Далеку од мене, Ангел си ти… Секоја од нив била прифатена еуфорично.

Но за жал се прерано заврши во 2007 година во Хрватска кај местото Нова Градишка, каде во нез года тој замина помеѓу ангелите.

Од неодамна пак се појави и досега невидена фотографија и не споделена во јавноста од Тоше Проески и тоа на социјалната мрежа Инстаграм

Имено, Тоше на споменатата слика е во прегратките на своите родители кои никогаш не се опоравија од загу бата на синот и кои никаде не се појавиле откако Тоше го нема.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *