Тамара го замени животот во град за село, но со своите деца живее во трошна куќа – најпознатата хуманитарка реши да им помогне

  • By klaster3
  • септември 5, 2022
  • 0
  • 225 Views

Познатата млада хуманитарка Тамара Мисирлиќ по којзнае кој пат усреќи седумчлено семејство од Црна Трава, но не само што ним им направи услуга, туку и на цела Србија.

Имено, нејзината истоименичка Тамара Перовиќ, млада мајка на пет деца, решила да си ја побара среќата на село и го заменила својот живот во Белград за тој во Црна Трава.

Куќата што е наследство на Тамара стана нивен дом, но реновирањето на овој објект е неопходно. Тие ги започнаа работите, но им треба и помош од граѓаните. Условите за живот им се, благо кажано, тешки.

– Сите осум години се трудиме да останеме овде, но и да обезбедиме услови за живот на нашите деца и на себе. Некое време бевме кираџии, па отидовме и во Јагодина, решивме да се откажеме од Црна Трава.

Но, со појавата на вирусот, ќерка ми имаше проблем со брон хитис и пне вмонија, па по излегувањето од болница решивме да се вратиме во Црна Трава – вели Тамара.

Таа додава дека оваа куќа отсекогаш им била како спас во тешките ситуации и дека решиле да ја поправат затоа што е нејзино наследство. Ја завршија грубата работа, вели, но треба многу повеќе.

– Засега ја сменивме речиси целата столарија, изградивме бања што не постоеше во куќата. Сега остатокот е внатрешна работа. Секоја соба мора да биде средена. Подот во кујната е бетон. Има многу работа, една по една ја средуваме и се надеваме дека до зима ќе ја завршиме – објаснува Тамара.

Хуманитарката Тамара додава дека ова семејство добило помош во вид на градежен материјал, но тоа не е се и дека е потребна дополнителна помош.

Таа објави видео од оваа мама која храбро решила да изгради живот со своето семејство во Црната трева, со контакт за сите луѓе кои се во можност да му помогнат на ова прекрасно семејство.

– Денеска ја посетивме мојата истоименичка која животот во Белград го замени за живот на село. Има пет деца и вредно ги чува традициите и се грижи за семејството.

Тамара со семејството се преселила во стара, трошна куќа која ја наследила од баба и. Никому не се жа лела, 8 години се бо рела за опстанок во селото.

Добрите луѓе препознаа дека на оваа храбра жена не и е лесно и веќе сега со помош на хумани луѓе ова прекрасно семејство полека си го уредува домот. Во име на нашата фондација дадовме придонес во градежните материјали, но сепак многу им недостигаат.

Ги поканувам сите луѓе кои ги следат нашите активности да ја поддржат Тамара и да и дадат ветер зад неа да ги оствари нејзините соништа. Ова е контактот за повеќе информации 061 2938 003 – стои во описот на видеото на Тамара.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *