Стојан го освои срцето на Украинката Хана: Со првиот авион долета кај него – ја пречекаа со трубачи

  • By klaster3
  • септември 27, 2022
  • 0
  • 180 Views

Речиси и да нема посетител кој дошол на првиот саем за женско претприемништво во Врање, а да не застане на штандот на Хана Милошевиќ да се восхитува на шарените детски плетки кои таа ги плетела од разни конци.

Хана ги пречека сите и ги испрати со широка насмевка, со која очигледно го освои срцето на Стојан пред пет години, кога се спријателија на Фејсбук.

Иако живеела во околината на украинскиот град Ивако – Франковск и била оддалечена илјадници километри од Стојан, тоа не ја спречило да се заљуби.

„Се запознавме во мај 2017 година, а јас веќе дојдов во Владичин Хан во септември“, ја започнува Хана својата необична љубовна приказна.

Таа вели дека била толку заљубена што буквално со првиот авион полетала од Украина за Србија кога Стојан ја повикал да дојде. Вели дека стравот од непознатото се јавил дури кога слетала на белградскиот аеродром.

Веднаш заборавила на тоа кога го прегрнала сопругот и отишла со него во неговото родно село Декутнице, каде ја чекало уште едно пријатно изненадување.

Неговите роднини ја пречекале со трубачи, а од самиот почеток ја прифатиле како своја. Веднаш го почувствува тој искрен пречек во своето срце и тоа беше доказ дека не погреши.

Слободното време го минувала со плетење. На интернет пронашла дезени за своите мали ремек-дела, па речиси сами почнале да се појавуваат нејзините рачно изработени дела од волна, волна и конец од капчиња.

„Прво почнав да плетам обидувајќи се да ги оживеам ликовите на омилените животни на децата со боја и разни плетени детали на нив. Сфатив дека успеав во тоа дури кога видов како децата и нивните родители реагираат на нив кога ќе ги видат“, вели Хана.

Украинката не застана само на тоа, туку од најразлични конци почна да плете елеци, џемпери, наметки, туники, женски чанти и разни украсни предмети за куќата. Во еден момент имала толку многу плетени работи што му предложила на сопругот да одат на пазарот Хан и да продадат дел од тоа.

„Тој ден продажбата ни помина многу добро, па јас и сопругот почнавме редовно да ги носиме нашите производи на пазар“, се присетува Хана и истакнува дека има многу планови за иднината поврзани со развојот на бизнисот.

Затоа кога добила покана да учествува на Саемот за иновативно женско претприемништво во Врање, веднаш прифатила бидејќи видела можност за нејзино напредување.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *