Си замина од овој свет еден од најпознатите македонски актери – човек кого немаше кој не го сака

  • By admin
  • август 5, 2022
  • 0
  • 110 Views

Митко Апостоловски беше еден од најпознатите македонски глумец. Дипломирал на Вишата музичка школа во Скопје, Отсек за драмски глумци.

Работи во Народниот театар во Битола и во Народниот театар во Куманово , а од 1995 г. е повторно во Народниот театар во Битола.

Денес за жа л ни пристигна информација дека на 67 годишна возраст во Битола се упо кои познатиот актер Митко С. Апостоловски, доајенот на битолското и македонското глумиште, театарски, филмски и телевизиски глумец.

Кој театарската, филмската и телевизиската публика ќе го паметат по многу голем број на улоги кои тој во својот богат работен век ги реализира.

Апостоловски ги одиграл театарските улоги: Фезлиев (“Црнила”), Војдан (“Тетовирани души се враќаат дома”), Креонт (“Медеја”), Дидро (“Развратникот”)…

Апостоловски во 1979 година беше дел од ТВ сериите “Наши години“, “Илинден“, “Белото циганче“, “Тврдокорни“…

Бил глумец во филмовите “Бог да ги уб ие шпионите“, “Заборавени“, “Големата вода“, “Трето полувреме“, “До балчак“, “Последниот македонец“ и други.

Кај младата публика ќе остане во сеќавање по одлично одиграните улоги во ТВ сериите “Македонски народни приказни“ и “Народни приказни“.

Неговите колеги од Народниот театар во Битола, како и многу битолчани од него се простуваат на социјалните мрежи, а неговиот колега Петар Горко напиша дека ова е неизмерна за губа.

НТБ се прости со зборовите актерот со единствен стас и глас Митко С. Апостоловска, денеска не напушти, а неговата исклучителна харизма со која пленеше од сцената уште долго ќе ја паметиме. Нека ти е светол патот, почитуван колега!

Од него се прости и актерот Тони Михајловски Шанац кој на својот профил на фејсбук напиша:

Почина Митко С. Апостоловски. Актерот кој на филмското платно ќе биде запомнет по репликата “Македонија, тоа е свето име бе мам ето ваше”.
Битолчанец кој долги години работеше во театарот во Куманово и зборуваше перфектен кумановски.

Поч ивај во мир Мице. Нека ти е светол патот. Ќе се видимо тамо негде на некоју раќију. .

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *