Подготвувајте ги куферите и купаќите: Пристигна одлична вест од Грција за Македонците

  • By admin
  • мај 7, 2021
  • 0
  • 312 Прегледи

Соседна Грција од утре (8. мај) ги отвора плажите, една недела порано од отворањето на Грција за туристи, а сите кои се вакцинирани, со негативен ПЦР или кои прележале Ковид-19, ќе можат слободно да влезат, пишуваат грчките медиуми.

Нов чекор кон нормализирање на животот во Грција е одлуката да се отворат организирани плажи една недела порано, пред отворањето на Грција за туристите, односно од утре, 8. мај.

По шест месеци повторно се отворени терасите на ресторани и кафулиња, а поради полициски час, тие работат до 23 часот. Многу угостители сè уште стравуваат дека евентуално ново разгорување на пандемија може да доведе до повторно затворање, што и покрај државната помош, тешко може да преживее, пишува Политика рс.

Во интервју за грчката ТВ Мега, професорот д-р Јоргос Павлакис предупредува дека е можен нов бран пандемии во текот на летото, затоа што е невозможно да се предвиди каде и кога ќе се појават нови видови.

Сепак, како што претходно најави грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, ова лето, Грција ќе ги прими сите туристи кои примиле и руска вакцина „Спутник V“ без никакви ограничувања.

Тој подвлече дека состојбата со епидемијата во земјата е подобра, вакцинацијата е се побрза, а временските услови се идеални, што, како што рече, влева оптимизам дека Грција на 15 јуни ќе ја отвори туристичката сезона.

„Не гледаме причина да правиме разлика затоа што според информациите што ги имаме, руската вакцина е безбедна и ефикасна. Тоа значи дека туристите од Русија, што е голем пазар за нас, и сите оние кои биле вакцинирани со „Спутник V“ можат слободно да патуваат “, пренесува грчкиот портал„ Лефемерида “.

Исто така беше истакнато дека премиерот на тој начин даде до знаење дека Грција е подготвена за т.н. зелениот пасош да се активира порано, пред да заврши усовршувањето на сертификатот на европско ниво и дека секој што има сертификат за вакцина, негативен PCR или тест за антиген е добредојден.

Засега нема спецификација за вакцината „Синофарм“, но реално е дека ќе биде прифатена во догледно време, со оглед на добрите односи меѓу Атина и Пекинг и кинеските туристи на кои со задоволство сметаат.

Грција би требало да ја отвори границата на 14 мај и да дозволи влез за граѓаните на Република Македонија со негативен ПЦР тест не постар од 72 часа или со потврда за вакцинација против Ковид 19, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Овие информации му ги дал грчкиот министер за туризам Харис Теохарис при последниот телефонски разговор што го имале минатата недела.

Засега не се знае дали Македонија ќе биде во групата земји за чии граѓани ќе биде допуштен влез во Грција и со негативен брз антигенски тест. Филипче рече дека за тоа се чека одлука од грчката Влада.