Од некогашна најдобра ракометарка до продавачка во пекара: Круната не ми падна од глава

  • By klaster3
  • август 26, 2022
  • 0
  • 278 Views

Светлана Цеца Китиќ, поранешна ракометарка, отворила пекара во Нов Белград каде работи заедно со својата ќерка Мара, а по само еден месец го прошириле бизнисот нудејќи готвени јадења.

– Ја започнав оваа работа бидејќи ми беше досадно. Спортот го напуштив презаситена, во ракометот бев 45 години и паузирав само кога раѓав деца.

Не можев повеќе да ја гледам топката и сакав да се одморам. По мојата спортска кариера сакав да направам нешто. Мојот кум Радивоје Кориќ ми кажа дека отвора пекара со уште двајца соработници и ме покани да бидам четвртиот партнер.

Прифатив, работев, продавав пецива и круната не ми падна од глава, затоа што сепак јас сум крунисаната кралица. Ништо не ми беше туѓо.

Имав многу работа, но бев во контакт со луѓе, што ми се допадна бидејќи отсекогаш сум бил тимски играч. Кога четворицата се разделивме, со помош на друга другарка, Гаги, изнајмив простор и отворив своја пекара.

Само квалитетот е важен. Никогаш не би продавала производи од вчера. Бурекот им се допаѓа на клиентите, па имам постојани купувачи. Не планирам да се збогатам од пекара, ниту можам – вели Цеца.

Најпрвин работела сама, од пет наутро до доцна попладне. Совладала се, работа со компјутер, набавка, мешање, печење…

– Сега имам и готвачка Цаца, а нудиме и готови оброци во пекара. Слушам како велат: „Не ми се верува дека ме послужува Цеца Китиќ“, јас не служам, туку продавам пецива.

А што ако служам?Бев најдобра на теренот,но никогаш не живеев и не живеам за минатото.Си ги воспитав децата да не живеат на стара слава и уживам во мојата работа.

Денеска нејзините деца пораснаа: синот Никола (40) работи на аеродром, ќерката Сандра (24) е на брод за крстарење во Германија, а работи во пекара со постарата Мара (34).

– Мара ми помага во пекарата, а Сашка, која има 18 години, не живее со нас и реши да биде самостојна. Кој сака, може да се осамостои кога ќе наполни 18 години и да си живее свој живот, а не на сметка на мајка му.

Мама е тука да помогне. И ако си одиш, мора да се снајдеш. Ако останеш со мајка ти, тогаш мора да се почитуваат правилата бидејќи живееш со мајка ти на „all inclusive“.

И Никола рано си замина од дома, додека Мара најмногу се врзува за мене. Често и велам: „Ајде Маро, омажи се, дај ми празен стан, да живее мама малку“, изјави Цеца за Глорија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *