Ненад пешачи 1.300 километри и тоа за Марта која учи под јорган: Пешачев 11 часа без прекин, но целта е најважна

  • By klaster2
  • јануари 18, 2022
  • 0
  • 164 Views

Младиот белграѓанец Ненад Поповиќ бил тро гнат од приказната за девојката Марта од селото кај Жабља која живее во многу тешки услови со помалиот брат, сестрата и родителите и нашол начин да и помогне.

Бистрите и таж ни очи на малата Марта (13) од селото Симичево кај Забар, која поради лошите услови учи под јорган, ги освоија срцата на Србија и регионот.

Желбата на Марта, која се грижи за помладиот брат (4) и сестрата која има само една година, е да студира и да се школува, особено го допре срцето на педагогот од Белград,

Ненад Поповиќ (34), кој направи одлука со која ретко кој би поминал неверојатни 1.300 километри и би обиколил безброј градови за да собере пари за подобар живот на оваа прекрасна девојка.

Во интервју за ,,Телеграф.рс” Ненад вели дека како педагог е свесен за можните последици и случувања кои можат да влијаат кон Марта.

Мајка ѝ Данијела го изгубила видот, а таткото Здравко имал тешка пов реда на работа, а понекогаш оди и стегнува заби да работи кога ќе му се јават.

– Она што ме купи е тоа што среде толку многу проблеми, едно дете го става фокусот на своето образование, школување… Беше толку благородно да се види за неа на социјалните мрежи

– Не би променил ништо кога би можел да се вратам во минатото. Како и да е, првпат почнувам такво нешто, а понекогаш се преценувате. На крајот на денот, не е многу здраво тоа што го замислив, без пауза и тоа има отежнати околности.

Својата хумана и по малку „лу да“ мисија, како што вели, ја започнал на 28 декември, почнувајќи од Келебија. Досега прошетал низ 10 градови, а открива и кога му било најтешко.

– Беше најтешко од тие први часови кога пешачев до Сомбор. Имаше потенцијална средба со кучиња… Меѓутоа, поинаку е кога поминуваш навечер, а си во кола.

Кога се стемни, видливоста се намали на некои 20, 30 метри. Потоа поминав 60 километри без пауза 11 и пол часа. Не ни знаев дека можам да го направам тоа – раскажува Поповиќ, нагласувајќи дека на тој начин научил нешто ново за себе.

По пристигнувањето во Сомбор, признава, бил исцрпен: После толку прошетки, иако не јадев речиси ништо, немав апетит. Не пиеш ни вода. Нешто се случува во мозокот, само сакате да ја достигнете таа цел – истакнува тој.

Во сите градови што ги посетил, луѓе со голема желба и љубов, но и со топлина, му ги отворија вратите на својот дом на овој хуман млад човек, за да може да спие кај нив.

– Убаво е да се види дека луѓето се отворени за такво нешто. Дадоа поддршка, навистина неверојатно. Сосема непознати луѓе ме примија во нивниот дом. Неверојатни луѓе – вели Поповиќ.

Неговата главна цел, вели, е да стигне до Симичево, селото во кое живее Марта со семејството. Утре заминува за Смедерево, а потоа конечно стигнува до девојката. Ова, посочува, ќе биде нивна прва средба.

Ненад е многу горд на тоа што досега успеал да собере 6.300 евра: Целта е таа девојка. Сите ние сме еден голем тим. Сакам да ја издвојам и пораката од една жена што ја добив, која ми испрати фотографија од чевли за девојка и напиша: „Никогаш повеќе нема да и бидат влажни стапалата“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *