На 72 години тргнала пеш за Пекинг – ќе помине 22.000 километри, но тоа не и претставува проблем

  • By klaster3
  • јуни 7, 2022
  • 0
  • 147 Views

Италијанката Виена Камарота (72), која пред еден месец пеш тргна од мало островче во венецијанската лагуна Лазарето Нуово за Пекинг, во четвртокот пристигна во Сид.

Таа во овој пограничен град ќе престојува два дена на патувањето низ Србија. Камарота вели дека нејзината рута се вика Пешачење во мир, а ќе ги промовира земјите низ кои минува до крајната дестинација – Пекинг.

Во земјата на свилата треба да пристигне за 1.460 дена и да помине 22.000 километри. Како што наведува – нема да и биде проблем!

По Словенија и Хрватска, со голем ранец на грбот на кој е закачено италијанското знаме, граничниот премин Товарник – Шид го мина кон Србија, третата земја на патот.

– Првпат сум во Србија, се надевам не последен, ќе останам со вас два дена, а потоа ќе одам во Белград, па во Бугарија – изјави таа за „Новости“.

Прилично топлото и спарно време не ја замори, си носи шише со вода во раката и со лесни чекори оди напред. Таа вели дека патува 5-6 часа дневно, што е доволно за да не се измори.

-Немам ништо планирано, но моите планови се прават од ден на ден. Сум посетила многу земји во животот, но не можам да издвојам ниту една, бидејќи секоја е убава на свој начин – вели Виена и додава дека најмногу ги сака плоштадите во секој град.

Таа е вљубена во историјата на другите земји и културата на различни народи, а за ова патување вели дека се подготвувала неколку години. Таа ги донесе и книгите на Марко Поло.

– Не знам ништо за Србија, се надевам дека ќе ги видам знаменитостите на овие простори – вели Виена, која има три ќерки и три внуци. На граничниот премин ја пречека и Ли Шу.

Тој вели дека неговиот кинески пријател кој живее во Италија го замолил да ја чека Камарото, а потоа извадил транспарент од автомобилот со натпис: „Добредојдовте во Србија, по стапките на Марко Поло, патот на свилата, од Венеција до Пекинг, 22.000 км“.

Во Шид, Виена ја пречека Зорица Граховац, директорка на туристичката организација Сид, која истакна дека ќе се потруди нејзиниот престој да биде што поубав.

– Се надеваме дека ќе ги посети нашите историски, културни и природни убавини, колку што дозволува времето – рече Граховчева и и понуди на Италијанката да ги посети галеријата „Сава Шумановиќ“ и манастирот Св. Петок во Беркасово.

Камарота е првата жена во светот која прошетала 15 земји, меѓу кои и Србија. Досега ја помина Италија, Словенија, Хрватска, пристигна во Србија, а потоа следат Бугарија, Турција, Грузија, Азербејџан, Иран, Туркменистан, Таџикистан, Киргистан, Монголија и Кина.

Од 1996 година, Виена патува, пишува, испраќа впечатоци, ја пренесува културата на Италија и учи за културата на другите земји. Прошетала низ Португалија, Палестина, Израел (Христовиот пат), Патагонија, Мадагаскар, Непал. Таа стигна и до Хималаите, Тибет, Монт Еверест, Бразил.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *