Ива објаснува како е да се работи сезонски на Алјаска: Спиев во контејнер, но платата стигнува и до 7.500 долари месечно

  • By klaster3
  • август 18, 2022
  • 0
  • 174 Views

Својата приказна за животот и работата на Алјаска на ТикТок ја сподели жена од Србија, која на социјалната мрежа се претстави како Ива. Таа откри колку заработува, какво сместување има и што јаде.

– На почетокот ќе кажам дека платата се движи од 2.000 долари месечно, ако работиш во најслаба компанија или ако упаднете некаде каде е лоша сезона, до некаде околу 7.500 ако се вработите во добра компанија и ако сезоната е јака.

Кога реков 7.500, можеби звучи како многу, но буквално секој ден работам по 16 и пол часа, без слободен ден. Значи немате слободен ден – вели Ива.

Таа откри и колку време има за пауза и какви се условите за работа во другите компании за разлика од нејзината.

– Паузите се на секои 15 минути по четири часа. Првата пауза по четири часа е 15 минути, по следните четири часа има пауза од половина час за оброк, по четири часа има уште една пауза од 15 минути, а потоа работите до крајот на смената.

Навистина е тешко и можеш така да работиш два месеци. Тоа се фирми кои работат со лосос, а тоа се работи во јуни и јули.

Има неколку фирми, некои се поделени на 12-часовни смени, некои 16 и пол часа, а има и такви каде што нема смени, сите работат по една смена. Ако има риби работиш, ако нема риба не работиш, имаш слободен ден.

Потоа следниот ден ќе работиш шест, осум, десет часа, зависи од тоа колку риби има – објасни таа. Таа се осврна и на сместувањето во кое престојува и храната што ја јаде.

– Што се однесува до сместувањето, може да ви се падне и шатор, една година мажите спиеја во шатор, додека да речеме една година бев во приколка, како приколка за контејнер.

Имаше само еден метален кревет на спрат и ништо друго, работите ми беа спакувани во куфер три месеци. Што се однесува до храната, зависи од готвачот, имаат добра понуда, но прашање е каков готвач е тој.

Дали е Филипинец или Мексиканец..Храната е разновидна, секогаш има супа, два-три вида јадења, можеш да бираш, има овошје, слатки, нема да останеш гладен, но после еден месец сè станува досадно – изјави Ива.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *