Зорица пристигна на Халкидики и открива какви се цените годинава во Грција

  • By admin
  • мај 17, 2021
  • 0
  • 17348 Прегледи

Грција ќе му помогне на клучниот туристички сектор со дополнителни над 400 милиони евра, објави министерот за финансии Христос Стаикурас.

„Деталите за пакетот за поддршка ќе бидат објавени кога грчката влада ќе ги заврши плановите“, рече министерот.

Туризмот претставува околу една петтина од грчкиот БДП, а владата официјално го отвори секторот во саботата, во надеж дека ќе ја спаси летната сезона откако приходите нагло паднаа минатата година поради мерките за „заклучување“.

– Планираме насочени субвенции за туризам – изјави Старикурас и додаде дека се проценува дека ќе чини повеќе од 400 милиони евра, пренесеРојтерс.

Ако туристичката сезона во Грција започна невообичаено, цените на Егејот се повеќе или помалку непроменети во последните две години. Заради споредба, цените на Халкидики се слични на оние како кај нас.

Сопственикот на продавницата во Неос Мармарас, Зорица Николиќ, за „Блиц“ посочува дека анти-епидемиолошките мерки влијаеле и на трговците.

– Практично не работевме нормално до пред две недели. Јас сум во контакт со многу туристи од Србија и тие веќе објавија дека ќе дојдат на крајот на мај и почетокот на јуни. Ми доаѓаат најмногу поради сирење, маслиново масло и алва, но и затоа што знаат српски – се смее Зорица.

Како што вели, дури и пред вирусот, околу 15 мај немаше многу туристи.

– Сè уште е рано. Поради епидемиолошки мерки, многу сопственици на станови не успеаја ниту да ги средат сите објекти. Сите се надеваме дека оваа сезона ќе биде многу подобра од претходната.

Грците се гостопримлив народ, а особено ги сакаат Србите, затоа веруваме дека Грција ќе продолжи да биде омилено летно одморалиште на нашите туристи – заклучува Зорица, која се омажи за Грк пред две и пол децении.

Цени на Халкидики (во евра)

Гиро – 3 – 3.3, пиво (0,5 л) – 1,4 – 1,65, домат (1 кг) – 2,10, пиперка (1 кг) – 2,40-3,30, јаболка (1 кг) – 1,80, лимон (1 кг) – 1,9
лубеница – 1,10, кромид – 0,85-1,20, портокали – 1,30

компири – 0,90, Кока кола 1,5л – 1,59, Млеко 1л – 1,80-1,95, Маслиново масло – 5, Сирења – 3,8-9, Алва – 4,9, Сладолед 2 кг – 3,6
Маслинки – 4-5, Леб – 0,40, Сокови – 0,75, Вода (6л) – 1-1,7