Зоки Фаци: Ние немаме естрада, а откри кој човек си направи име благодарение на него

  • By klaster1
  • јули 7, 2021
  • 0
  • 1639 Прегледи

Новинарите Зоран Василевски познат во јавноста како Зоки Фаци важи за човек кој секогаш отворено го кажува она што го мисли.

Во неговиот новинарски период, под лупа беа сите познати македонски јавни личности, пред се од естрадата, пејачки, водителки и манекенки.

А сега пак преку социјалните мрежи без влакна на јазикот кажа што мисли за неколку јавни личности, а меѓудругите кажа за ,,2 бона,, како и за ,,Дарко Влогс,,

– Луѓето се спремни на било кој начин да стигнат до слава од оние, кога манекенка треба да се слика топлес за некој магазин или нешто слично.

– Но кај нас е повеќе што ке каже мама, тато, што ќе кажат блиските, што ќе кажат на факлутет, на работа, значи ако сакаш да се бавиш со шоу бизнис мора да смениш некои работи.

– Шоу бизнисто има и добра и лоша страна, добра страна е што ќе те види цела јавност, а лоша страна е пак што цела јавност ќе те исплука, вели Зоки Фаци.

– Кај нас ги има многумина но не се сигурни во себе дека сакат да го прават тоа, еве на пример Катерина Стојановска.

– Таа во едно интервју истакна дека добила понуда да глуми во филм со Мерлин Монро, Џејмс Дин, и Марлон Брандо, актери што се по чинати одамна.

– Таа девојка преку ноќ успеа да добие слава поради нејзината глупост, дури се сеќава дека не имаше на насловна страна на еден британски таблоид.

– Тоа видео има милонски преглед, таа се здоби со голема слава, но таа се ,,исплаши,, од славата и мислам избега некаде во Швајцарија, вели Зоки.

– Од актуелните јавни личности можам да го истакнам Филип Пешевски со кој соработувам, значи дечкото се труди да живее светски. Оди на теретана, има добар стил и слично,а други скоро и да не познавам.

– Едно време имав верба во ,,Два Бона,, но тие некако се искомерцијализираа и станаа стерилни, зборувам во смисла на оние спотови со ,,моети,, жени, брзи коли, тоа не постои во Македонија.

Имаше и многу изведувачи кој имаа мега популарна слава кај нас но и пошироко, но си зедоа пауза и ги снема од музичката сцена, а Фаци додава:

– Прво има на кое ми текнува е Врчак, тој имаше неверојатна слава, популарност, хитови, беше големо име и наеднаш го снема, исто така Адријан Гаџа, па Ребека, Маја Вукичевиќ.

– Сите тие увидоа дека леб од пеењето нема во Македонија, единствена среќа да излезе од тие граници имаше Тоше Проески.

– Тој ги надмина сите бариери, е кога ќе видите дека во Србија и Хрватска на концерите го чекаа нетрпеливо и лудееја по него е тогаш сфаќате колку голем беше тој.

– Кај нас за жал нема папараци, тоа е професија, а не секоја будала да те слика, и да те објави, за жал кај нас има многу непсимени новинарчиња.

– Како вашиот медиум треба да има барем десетина, како што се во Србија и Бугарија, кај нас нема ниту естрада, вели Зоки Фаци за ,,Бекстејџ,,

– Со текот на времето сфатив дека многумина сакаат да прават име преку мојот грб, со моето име, научен сум да ме плукаат, бидејќи не им се допаѓам.

– Ги има еден куп такви, еве на пример во последно време актуелен е ,,Дарко Влогс,, кој објави некое стори од мене и изгради има преку мене.

– Веќе три години, е така, но народот мисли дека ние сме непријатели број еден, но ние си пишуваме на социјалните мрежи.

– Ме исмејаваат со слика поради мојата уста, коса, тетоважа и нешто слично, но мора да разбереме дека и сето тоа е шоу бизнис, заклучува Зоки Фаци.