Жена го објасни животот во заедница со три реченици: Се омажив на 16 години и живеам со свекрва ми 53 години, а сега ќе ви кажам како

  • By klaster3
  • септември 1, 2022
  • 0
  • 341 Views

Заедничкиот живот со родителите по стапувањето во брак за повеќето млади денес е незамислив, па затоа претпочитаат да живеат самостојно, далеку од своите свекор и свекрва.

Сепак, не беше секогаш така. Животот во заедница со, најчесто, родителите на сопругот се подразбирал и, како што сведочат постарите, донел бројни придобивки и олеснувања за сите генерации во домаќинството.

Едно такво искуство неодамна слушна и репортерот на каналот „ТВ Жива истина“ на Јутјуб кога се нашол на пазарот во Тузла и запознал продавачка, госпоѓа која му се претставила како Раифа и ја споделила својата необична животна приказна.

„Јас сум од Дубрав, родум од Хаџиќ и живеам во Мрамор. Имаме се што поседуваме, работиме и сите производи се наши. Имаме 60 дуни обработливо земјиште.

Ние произведуваме сирење, грав, мојот сопруг пече и ракија. Јас ова го работам од седум години, собирам шишиња млеко и ги продавам низ село.Се што имав како мало девојче носев и продавав, јајца, крем, сирење.Бев четврта по ред од нас седуммина“, започнува Раифа.

Како мала, вели, стекнала работни навики, па и до ден денес не планира да престане со работата што ја работи секој ден.

„Имаме шест крави и сега ќе има седма. Ги хранат синовите, мажот, мајка и снаата, ги молзат, работат, чистат, средуваат.

Сите тројца мораат да слушаат оти на оваа живеат.Имам свекрва и ден денес има 96 години и се уште работи!Не е мрзелива,сака да стане,знае се и не и е тешко.

Добра е,совршена жена.Јас бев дете,дојдов кај неа од 16 години,имаше уште четири золви.Има еден двор и уште никој не го крена гласот на никого и никого се лути. Секој има своја плата, добро работиме“, објаснува Раифа.

Многупати, вели, слушнала приказни за лошите односи меѓу свекрва и снаа, но нејзиниот случај не е таков. Дури девет од нив живеат во дворот, секој од трите сина има своја куќа, а во четвртиот живее Раифа со сопругот и свекрвата, па го одржуваат домаќинството и произведуваат домашни производи од кои , како што вели, добро живеат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *