Е тоа е љубов: Не се одвојува од својата мачка, заедно планинарат, возат велосипед и мотор

  • By klaster1
  • јуни 24, 2021
  • 0
  • 404 Прегледи

Реми и неговата мачка Катод уживаат во активности на отворено заедно.

Планининарат, возат мотори, одат заедно во ресторани, возат велосипеди. Животот на мачката во овој случај е доста исполнет.

Повеќето сопственици на миленичиња сакаат да го водат своето милениче во авантури, особено сопствениците на кучиња кои одат на долги прошетки со нив, возат автомобил, па дури и одат во други земји.

Кога станува збор за мачките, повеќето од нас би се согласиле дека домашните мачки не сакаат толку многу авантури и дека повеќе сакаат да бидат дома.

Сепак, мачката Катод, која од засолништето дома ја донесе нејзиниот сопственик Реми Викарини, доктор на науки, пред шест години, тргнува на секакви авантури со својот сопственик, од возење велосипед до качување со падобран.

Реми, која живее во Безансон, Франција, секогаш гарантира дека неговата мачка е безбедна и здрава и дека не и недостасува ништо во авантурите.

– Јас ја спасив Катод од засолништето кога таа имаше 6 месеци. Во тоа време, учев и барав мачка што ќе ми прави друштво – изјави сопственикот.

Неговиот Катод, како што сака да ја нарекува, е многу приврзана, послушна, љубопитна и малку плашлива.

– Затоа таа ми верува и секогаш е со мене. На почетокот, таа беше само во станот, па затоа сакав да и понудам да ги запознае сите привлечности на надворешниот свет.

Таа е секогаш безбедна со мене, бидејќи јас никогаш не ризикувам со неа. Таа е секогаш врзана, на поводник и не оди предалеку.

Кога е на мотор, таа има кацига што и помага да го запре ветерот во нејзините очи – вели Реми. Не му требало долго да ја обучи да биде мирна во возењето мотор и велосипед.

– Ја возев мачката за прв пат еден месец откако ја зедов. Таа претпочита велосипед. Навистина обожавам велосипедизам, па мило ми е што може да ужива да биде со мене.

Претходно поминав низ многу авантури со неа. Само би сакал да потрае малку подолго. И можеби еден ден ќе успееме на долго патување со велосипед низ Европа – додава тој.