Емилија добила понуда за брак кога со своето Фиќо на семафор враќала рикверц

  • By klaster1
  • јуни 20, 2021
  • 0
  • 5059 Прегледи

„Фикото“ порано беше многу вреден мираз, но како што се менуваа времињата и откако фиќата стана вистинска реткост,

Емилија Тодоровиќ од Ужице ќе донесе можеби многу голема вредност за нејзиниот иден брак. Оваа 28-годишна професорка, со својата жолта убавина, стана вистинска атракција во градот Цетиње.

Емилија вели дека и требало многу време да се навикне да се префрли од автоматски менувач во механички, но и дека сега не би го сменила автомобилот за ниту еден друг модерен автомобил.

„Потребно беше многу трпеливост, особено за татко ми, кој возеше со мене и одговараше на сите мои прашања, но сега сум толку навикната што не знам дали можам да возам понова кола“, вели Емилија со насмевка.

Засега, оваа млада жена вози со фиќото само во градот, но нејзината желба е да ја испроба на малку поголеми релации, а следната година за прв пат ќе го тестира на снег како што вели.

Таа вели дека нејзините сограѓани имаат само пофални зборови, а поради возењето со овој автомобил неодамна беше отфрлен необичен предлог за брак.

„Бев на семафорот, но морав да се вратам малку назад, бидејќи зелено светло се изгаси за мојата насока, а потоа ме премина еден господин, претпоставувам дека сметаше дека е невообичаено за една млада жена да вози фиќо

,,Бидејќи е малку покомплицирано во оваа ,,жолта подморница,, а потоа на сред улица ми рече: „Омажи се за мене“.

42-годишното фиќо и Емилија веќе некое време патуваат по патиштата Ужице. Таа е убава, млада, образована и „добра“ во нејзините најдобри години.

„Можам да кажам дека тоа е посебно чувство и најчесто наидувам на позитивни реакции“, вели Емилија, додавајќи дека имала многу интересни моменти.

Овој автомобил пристигнал во семејството Тодоровиќ одеднаш и како и секое непланирано додавање, имал посебен третман, поради што сè уште е многу добро зачуван.

„Тој пристигна во нашата куќа во 1979 година, на моето семејство му требаше автомобил, нарачавме„ Лада 1600 “, но во тоа време требаше многу време да пристигне автомобилот

Навистина ни требаше, па татко ми отиде на сервис центар во Севојно. “И тој го зеде фиќото. Татко ми тогаш возеше поголем автомобил, а јас, како и повеќето млади, возев “, рече таткото на Емилија Предраг Тодоровиќ.