Два македонски града вечерва силно се тресеа – познати првичните детали

  • By admin
  • мај 11, 2021
  • 0
  • 2591 Прегледи

Вечерва, пред дестина минути жителите на неколку македонски градови почувствувале силно тресење, а за тоа веќе сведочат на социјалните мрежи.

Имено доцна вечерва земјотрес со јачина од 5,2 степени по рихтер и епицентар во Грција.

Според ЕМСЦ, регистриран е точно во 23 часот и 31 минути, а епицентарот бил на 14 југозападно од Костур, Грција.

Земјотресот е почувствуван и во Македонија, најповеќе во Битола, Ресен, Охрид…

Првично од ЕМСЦ, беше објавено дека земјотресот е со јачина од 4,7 степени по рихтер.

Граѓаните според првичните коментари објавени на сервисот го оценуваат како многу силен и долг потрес.

Засега нема информации за евентуални штети.