Во Германија празни полиците за зејтин, а и тие што останале се продаваат по енормна цена

  • By klaster2
  • мај 15, 2022
  • 0
  • 119 Views

Недостигот од масло и брашно продолжува да ги „тре се“ западните земји, а пред се Германија, Австрија, земји каде што има многу нашинци.

Како што дознаваме „од прва рака“, од една млада Германка која живее и работи во Реве во Штутгарт, полиците се празни веќе еден месец, пишува ,,Телеграф,рс”

– Може да се најде само маслиново масло кое е од 6 до 8,5 евра, а во понуда се и некои други поскапи масла, но нема сончогледово масло.

– Едноставно, немаме зејтин за секојдневно готвење. Трговците не го ни нарачуваат, бидејќи велат дека морат да го купат за некои шест евра,

– А потоа за добивка би требало да ја покачат малопродажната цена, па не сакаат да продаваат сончогледово масло по толку висока цена; прашање е дали некој би купил.

Таа вели дека еден месец не видела ниту едно шише сончогледово масло на пазарите во Штутгарт (Баден-Виртемберг) и околината.

Нема брашно, барем тип 500, кое најчесто се користи за леб и слични печива. Шпатули се меки тестенини со јајца, особено популарни на југот на Германија.

Цените на храната во Унгарија се зголемија за 9,5 отсто на годишно ниво во април од 8,5 отсто во март, објави денеска Централното биро за статистика (КСХ).

Прехранбените производи поскапеле за 15,6 отсто, при што лебот и живинското месо поскапеле за 29,5 отсто, а млечните производи за 22,5 отсто во однос на април 2021 година, објави МТИ.

Моторните горива минатиот месец поскапеле за 12,7 отсто, а алко холните пијалоци и тутунските производи поскапеле за 5 отсто.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *