Венко Филипче прдмалку сподели вест каква што од поодамна не паметитем

  • By admin
  • мај 18, 2021
  • 0
  • 8996 Прегледи

Министерот за здравство Венко Филипле пред неколку моменти го сподели дневниот ковид биланс на територијата на нашата држава.

Како што ифнормираше, во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 40,-Прилеп 8,-Куманово и Охрид по 6,-Тетово и Радовиш по 5,-Битола 3,-Струга и Кичево по 2, -Кавадарци, Струмица, Свети Николе, Берово, Демир Хисар и Пехчево по 1

Пријавени се вкупно 2 поч инати лица: 1 лице од Скопје (67г) и 1 лице од Кавадарци (80г).

Регистрирани се 259 оздравени пациенти од:-Скопје 128-Куманово 25-Битола 21-Тетово и Струмица по 10-Виница 9-Прилеп 8-Штип 7-Кичево 6-Велес 5

-Гостивар 4-Ресен, Радовиш и Дебар по 3-Кавадарци, Кочани, Гевгелија, Неготино, Берово и Пробиштип по 2-Охрид, Свети Николе, Крива Паланка, Богданци и Демир Хисар по 1

Досега во земјата се направени вкупно 760.498 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.804, бројката на оздравени пациенти е 146.302, на почи нати е 5.232, а бројот на активни случаи изнесува 3.270.

Она што радува денес е бројот на упоко ени лица сооглед дека бројката по подолг период панда на едноцифрена и тоа на ептен мал број.

Веќе од претходно е познато дека трендот на нови дијагноситицирани е постојано во пад што е показател дека ситуацијата со вирусот во Македонија стивнува.