Билјана е жена херој: Пораѓа жени во автомобили, лифтови, бензински, дури и преку телефон

  • By klaster2
  • октомври 24, 2022
  • 0
  • 204 Views

Билјана Пашалиќ од Панчево е пример за медицински работник која има повеќе од 30 години работа во итната служба, за која вели дека е една од најважните гранки на медицината.

Таа неодамна имаше можност телефонски да и помогне на жена која ненадејно се породила дома, а вакво нешто и се случило првпат во текот на нејзината кариера, иако може да се пофали дека често била присутна на породувања во необични локации.

„Ова е работа исполнета со адреналин и за жал често одиме по оние нешта кои се помалку убави, па секогаш е прекрасно кога ќе ви се случи вакво нешто, бидејќи спасувањето на животите на луѓето и раѓањето на детето се најубавите работи кои може да ти се случи на оваа работа“.

Како што вели и самата, ужива во работата и кога е тешко, а често може да биде така и во итната медицинска помош, вели таа за ,,Задоволна.рс”

Пораѓањата се ретки, но ме сакаат, тоа е мојата карма и, фала богу, досега на сите им оди добро со здрави бебиња и среќни мајки“, низ смеа вели Билјана.

На тој 10- ти септември таа го примила повикот како прва итна линија, бидејќи породувањето веќе било во тек: Беше нешто пред полноќ, вообичаената гужва во Итната помош, се јави па нично семејство, ѝ пу кнала водењакот на жената, а набрзо и се видела главата на бебето“, се присетува Билјана.

Со оглед на тоа што породувањето се случувало на поголема оддалеченост од Панчево, веднаш по повикот тргнала екипа на Брзата помош во состав доктор Мирослав Тепшиќ, медицинскиот техничар Магда Маринковиќ и возачот Светозар Грујовски.

– Но, било очигледно дека жената ќе мора да се породи сама, па Билјана била принудена сето свое знаење за краток временски период да го пренесе на членовите на семејството кои беа таму за породувањето да помине без проблеми.

„Најважно во овие ситуации е луѓето да останат смирени и во овој случај тоа беше успешно. Членовите на семејството беа сложни, ги слушаа моите инструкции и одлично соработуваа.

Така што кога тимот пристигна на терен, жената веќе се породи и тимот требаше само да се грижи за трудницата и новороденчето и да ги транспортира безбедно во болница“.

Ова не е прво необично породување на кое Билјана присуствувала во последните години. Еден од нив се случи пред две години на Панчевачкиот мост.

„Моравме да го прекинеме сообраќајот на мостот за да може белградската брза помош да стигне до родилката и да ја пренесе во болница.

Во тој момент ги имавме нашите пациенти во нашата амбуланта, но бидејќи имаше гужва, тие тропнаа на вратата од нашето возило и едноставно моравме да направиме нешто бидејќи во тој момент никој не можеше да и помогне на таа трудница, со оглед на тоа дека имаше сообраќај метеж, вели Билјана.

Покрај овие две породувања, Билјана имала и едно породување на бензинска пумпа и едно во лифт и сето тоа помина природно и заврши среќно и се родија здрави бебиња, вели таа.

По повод овој настан Билјана беила номинирана за Ноемвриската награда на градот Панчево, но вели дека веќе ја добивала наградата и додава дека сето ова ја исполнува.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *