Александра Млaденовиќ го батали пеењето и се насочи кон нова професија

  • By klaster1
  • јули 31, 2021
  • 0
  • 1273 Прегледи

Пејачката Александра Младеновиќ стана дел од краткиот документарен филм за ,,Бит ката на Косово,, дознава соседните медиуми.

Пејачката ќе ја пее насловната песна што ќе го придружува овој проект. Според нашиот добро информиран извор, пејачката од Самариновац била единствената опција што ја имале на ум продуцентите на овој краток филм.

Штом ја доби официјалната покана, Александра без двоумење го прифати новиот предизвик и нешто ново во нејзиниот живот.

– Вашите информации се точни. Александар Аврамов, кој го потпиша текстот и музиката за песната „Лазарица“ од мојот колега Урош Живковиќ, ме покани да бидам дел од новиот краток филм за Бит ката на Косово.

– Песната се вика „Ротердамски ѕвона“ и навистина се радувам на премиерата. Не смеам однапред да откривам премногу детали, наскоро ќе слушнете се поврзано со ова – изјави Александра за ,,Курир,,

– Таа истакнува дека отсекогаш сакала да се испроба во актерството и дека би сакала да игра во серија како нејзината колешка Милица Павловиќ, која ја има главната улога во серијата „Пејачка“.

– Навистина би сакал еден ден да добијам вистинска, голема актерска улога во серија или филм. Знам со камери, тоа ми е вродено, па верувам дека би се снашол одлично во целата приказна.

За мене е супер што Милица Павловиќ ја доби главната улога во серијата „Пејачка“, таа сигурно ќе ја одигра одлично, а јас би сакал нешто слично. Ова е доказ дека пејачите одлично се снаоѓаат и во улога на актери – заврши Младеновиќ.

Ова не е прв пат познати пејачи да пеат насловни нумери во серии и филмови, кои станаа големи хитови. Пред Александра, во слична улога се најдоа по којниот Шабан Шаулиќ, Александра Пријовиќ, Саша Матиќ, Стефан Живојиновиќ “, Јована Николиќ, и многу други.

Пејачката Александра Младеновиќ проговори исто така и за својот љубовен статус, откри со кои колеги се дружи, но и колку е тешко да се зачува интимноста со јавната работа.

– Јас дури и не знам дали сум за вљубена. Не, моментално сум одљубена, вели низ смеа таа. – Не сум се надевам дека ќе се појави некој во кој што ќе се заљубам – рече Александра.

– Сите знаат дека најчесто се дружам со Тамара Милутиновиќ, Андреана Чекиќ, Драгица Златиќ, Вања Мијатовиќ, Кача Грујиќ, мислам дека не заборавив никого, се дружам со нив и ги гледам приватно.

– Работата ми донесе многу среќа и немир, ова е турбу лентна работа. Среќен сум и задоволен, сакам да пеам. Едвај можам да ја зачувам интимноста, бидејќи работиме такви професии, заклучува таа.