Александра во 8 месец од бременоста истрча 21 километар: Правев тоа што ми велеше бебето

  • By klaster2
  • јуни 1, 2022
  • 0
  • 170 Views

Секој маратонец може да потврди дека трката на долги патеки е подеднакво напорна и за телото и за психата подеднакво.

Повеќето натпреварувачи велат дека поминувањето низ целта значи победа над себе, па затоа успехот на наставничката Александра Ераковиќ на годинешниот Белградски маратон е уште поголем подвиг.

Имено, таа не беше прва, но секако беше најпопуларна маратонка, откако во осмиот месец од бременоста истрча 21 километар, пишува „РТС“.

„Сакав да покажам дека секогаш може да биде поинаку. Се разбира, не бев сигурна дали ќе можам сама. Реков дека ќе одам со чувство, ќе го следам своето тело. Ќе слушам што ми вели бебето“, вели Александра.

Бебето не се пожали и стигна до целта во мајчината утроба по четири часа трчање, па така Александра го правела тоа што и велело детето.

„Трката беше фено менална. Гледам во часовникот и моето темпо беше многу побрзо, гледате други натпреварувачи како трчаат.

Тешко ми беше што не можам да трчам многу. Трчав низ целта и низ стартот. Можам“ си велев цело време и тоа ме држеше до крај .

Александра планира следниот маратон да го трча со бебе во количка. Тркачките колички веќе се купени и се прават подготовки.

“Претходно прочитав дека натпреварувачка се породила по истрчани 42 километри и вели дека тоа е најубавиот ден во животот.

,, Веројатно луѓето мислат дека тоа не е паметно, но јас сум воодушевена. Добив две големи награди”, истакнува Александра.

А сопругот не бил воодушевен што Александра оди на маратон, но на крајот сепак ја поддржал во нејзината намера.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *