Славко припитомил дива свиња по име Тито, ја пушта да оди каде сака и вели: Да ми дадат еден милион не ја давам

  • By klaster2
  • февруари 23, 2023
  • 0
  • 90 Views

Славко Миловиќ од село Автовац си ја исполни најголемата желба да ja скроти и припитоми дивата свиња Титo со која се дружат повеќе од две години, а сега ја донесе и својата другарка Јоргованка.

Тито го доби своето име затоа што сака да биде во центарот на вниманието и да се грижи за него. Миловиќ за „Глас Српска“ признава дека Тито му се допаѓа многу повеќе од Јоргованка, бидејќи е мирен, но и верен како куче.

Вели дека го купил кога бил мал и дека на почетокот бил немирен, но со љубов и посветеност лесно се дружеле. Со текот на времето, тие станаа неразделни.

„Мојата желба беше само да скротам две диви свињи и успеав. Попаметно животно не сум видел во животот“, изјави Миловиќ.

И додека секојдневно работи на фармата со стоката, вели дека не му е тешко дополнително да се грижи за Тито и неговата една година помлада Јоргованка.

Напротив, нагласува дека е убавина да ги гледаш пред домот, бидејќи стануваат смирени со тоа што ги скротуваат. Тито, вели, го следи каде и да оди.

„Тито е легенда, оди по ридовите и низ полињата, шета и секогаш се враќа на мојот свиреж. Не би го продал, нема пари за кој би го дал.

,, Одлично се сложува и со Јоргованка. Јадат што и да им понудам, сè, а пченката им е омилена. Овошје и зеленчук, да не зборуваме за жито, но и млеко“, вели овој страстен домакин.

Тој додава дека не е исклучено да добие и засилување, бидејќи како што изгледа, постои можност Јоргованка да роди и младенче

Овој човек не се плаши дека Тито ќе го остави и ќе замине, бидејќи знае да оди со километри од дома, но секогаш се враќа. Сепак, дури и да одлучи да го стори тоа, има дозвола од него.

„Сточарството е неизбежен дел од моето секојдневие. Да живеам и 100 години ќе го работам повторно истото. Порано имав до 380 кози, заедно со кравите, но за Тито да ми дадат еден милион не ја давам ,додава Славко.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *